Plac Zamkowy w Warszawie i jego atrakcje

Plac Zamkowy w Warszawie.

Stolica Polski może się pochwalić wieloma zabytkami i miejscami wartymi uwagi, a wśród nich oczywiście bryluje Plac Zamkowy. Stanowi on jeden z najbardziej znanych i jednocześnie ruchliwych rejonów Starówki. To właśnie tu odbywają się ważne wydarzenia rangi ogólnopolskiej, przemówienia, parady, marsze i manifestacje. Plac przyciąga nieprzebrane tłumy turystów, a razem ze Starym Miastem został uhonorowany wpisem na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Historyczny punkt na mapie stołecznego miasta

Mało miejsc w stolicy, które byłyby świadkami typu epokowych wydarzeń, co Plac Zamkowy. Warszawa cieszy się tym miejscem już od XIX wieku. Położony jest w śródmiejskiej części, między Krakowskim Przedmieściem, Podwalem, Senatorską i Świętojańską. Autorem projektu przebudowy placu w latach 20. XIX stulecia był Jakub Kubicki i wtedy to całość zyskała jednolity kształt architektoniczny. Po wojennych zniszczeniach plac przebudowano aż do 1958 roku. Znacznie wcześniej, bo na początku XX wieku na Plac Zamkowy wjechały pierwsze stołeczne tramwaje, a tuż po wojnie Plac został połączony schodami ruchomymi z Trasą W-Z. Z kolei czerwona kostka widoczna w bruku pokazuje linię dawnych murów obronnych miasta, do których dokopano się podczas badań archeologicznych.

Fascynująca historia Zamku Królewskiego

Jakie interesujące miejsca proponuje Warszawa? Plac Zamkowy to oczywiście słynny Zamek Królewski, czyli budowla barokowo-klasyczna, która była siedzibą polskich królów od XVI stulecia. Obecnie jego przeznaczenie diametralnie się zmieniło, bo jest to przede wszystkim skarbnica wiedzy o przeszłości naszego kraju. Zamek jest równie popularny, co stojąca obok kolumna Zygmunta, stąd też należy koniecznie zapoznać się z jego wnętrzami i niesamowitą historią. W ciągu tych kilku wieków zamek był burzony, niszczony, grabiony, a w rezultacie musiał być gruntownie odrestaurowany. Na początku lat 70. podjęto się jego całkowitej rekonstrukcji. Paradoksem jest to, że przez długie lata Plac Zamkowy funkcjonował zupełnie bez zamku, bo on sam, odbudowywany do połowy lat 80. istniał wyłącznie w wyobraźni warszawiaków, podczas gdy sam był tylko placem, na którym parkowały stołeczne autobusy.

Zwiedzanie zamku i inne ciekawostki

Zamek Królewski to piękne wnętrza, w których spotkamy sale królewskie i sale sejmowe przeznaczone dla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na wszystkich zwiedzających ogromne wrażenie robi Sala Tronowa pokryta czerwonym aksamitem i złotą dekoracją. Nie wolno zapominać również o Sali Rycerskiej i Sali Balowej oraz stałej ekspozycji, w której skład wchodzi galeria malarstwa, wystawa multimedialna, gabinet numizmatyczny i kolekcja kobierców. Patrząc od strony Wisły, widzimy wspaniałe ogrody zamkowe, rekonstruowane od 1991 roku. Są one ułożone na trzech poziomach. Na najwyższym znajduje się ogród geometryczny z dynastii Wazów, poniżej mamy wiszący ogród z XIX stulecia i w końcu naszym oczom przedstawia się geometryczny układ z międzywojnia.

Okolice Placu Zamkowego

Oprócz Zamku Królewskiego i pięknych ogrodów w pobliżu znajdziecie również takie budynki jak choćby kościół świętej Anny, odrestaurowany na modłę architektury barokowej. Aby zobaczyć te wszystkie cuda na własne oczy, warto znaleźć parking w pobliżu i potem cieszyć się zwiedzaniem. Oprócz kościoła trzeba również zobaczyć słynny Pałac Pod Blachą, który przez lata gościł przedstawienia teatralne, bale i przyjęcia a obecnie to obiekt, który chętnie odwiedzają turyści z całego świata.

Warszawa na weekend — to warto zobaczyć!

Turystyczny wypad do Warszawy trwający dwa dni to dobry pomysł, ponieważ stolica oferuje dużo atrakcji na każdą pogodę. Z drugiej — może być bardzo trudno zdecydować o konkretnych punktach wycieczki, mając do dyspozycji tak bogaty wybór. Jeśli jednak będzie to Twój pierwszy raz, dobrym pomysłem jest zacząć od najważniejszych i najsłynniejszych miejsc, by z każdą kolejną wizytą zagłębiać się w mniej znane, warszawskie lokalizacje.

Parking wielopoziomowy, podziemny a może… platforma parkingowa? Poznaj różne rodzaje parkingów

Poznaj rozwiązania, które mogą pomóc rozładować ciągle rosnący i budzący coraz więcej społecznego niezadowolenia problem, jakim jest niewystarczająca liczba miejsc parkingowych.

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych — najważniejsze informacje

Nie ulega wątpliwości, że miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych jest koniecznością — nie tylko ze względów etycznych. Warto sobie zdawać sprawę, że jego obecność jest podyktowana też przepisami prawa i reguluje to odpowiednie rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

W stolicy (w końcu) bez problemów na ulicy?

Okres świąteczny za nami. Wracamy więc do miejskiej rzeczywistości, w której Nowy Rok przynosi nowe nadzieje, że zasady parkowania w Warszawie z dnia na dzień będą coraz bardziej przejrzyste.

tram shop_1 term search search men parking parking_2 coffee_2 eat_2 place_2 bed_2 tram_2 cashe_2 cashe_1 bed_1 place_1 eat_1 coffee_1 shop_1