Czy to poniedziałkowy poranek, gdy wszyscy załatwiają sprawy w mieście, czy to sobotnie popołudnie, gdy mieszkańcy wybrali się na zakupy – widać, że potrzeba więcej miejsc parkingowych. Te najbliżej marketu, jak i te przy urzędach są najbardziej zatłoczone, a przecież każdemu zależy, aby było blisko, wygodnie i bezpiecznie. Czy istnieją jakieś rozwiązania, które mogą pomóc rozładować ten ciągle rosnący i budzący coraz więcej społecznego niezadowolenia problem?
Rodzaje miejsc z możliwością parkowania
Parkingi to obszary przeznaczone do czasowego pozostawienia pojazdów, gdzie z reguły pobierana jest opłata za godzinę parkowania. Koszt biletu pokrywa wynajęcie miejsca parkingowego i zazwyczaj zapewnia jakiś rodzaj nadzoru nad pozostawionym pojazdem – jeśli nie jest to parking strzeżony, to często posiada monitoring.
Liczba miejsc jest określona i nie ma możliwości skorzystania z parkingu, jeśli wszystkie miejsca parkingowe są zajęte.
Parkingi zazwyczaj można znaleźć w pobliżu miejsc biznesowych, supermarketów, restauracji i innych miejsc użyteczności publicznej w większych miastach. W zależności od miejsca, możliwości rozbudowy oraz nakładu finansowego developera miejsc z możliwością parkowania jest kilka rodzajów:
- parking wielopoziomowy,
- parking podziemny,
- platforma parkingowa.
Parkingi mogą być jedno lub wielopoziomowe, a sposób zagospodarowania miejsca na parking zależy głównie od możliwości przestrzennych, sposobu zagospodarowania terenu oraz kosztów, jakie jest w stanie ponieść developer.
Parking wielopoziomowy
Wielopoziomowe budynki parkingowe to konstrukcje o więcej niż jednym poziomie, dzięki czemu kierowcy mają do dyspozycji dużą przestrzeń parkingową. Decyzja o budowie tego typu parkingu podejmowana jest zwykle wtedy, gdy miejsce przeznaczone na parking wyznaczono w centrum miasta. Niewielka powierzchnia gruntu pod zabudowę daje możliwość pomieszczenia dużej liczby samochodów, a cała konstrukcja może mieć formę otwartą, zadaszoną i zamkniętą.
Parking wielopoziomowy w centrum miasta to świetna baza postojowa dla osób pracujących w pobliżu, ale również do wypadów towarzyskich i na zakupy. Samochód zostawiony na takim parkingu jest łatwo dostępny dzięki systemowi wind czy schodów ruchomych, a dodatkowo masz pewność, że jest pod nadzorem (nawet jeśli oficjalnie nie oferuje się takiej usługi).
Platforma parkingowa – nowoczesny sposób na parkowanie
Platforma parkingowa to specjalny system umożliwiający parkowanie kilku samochodów piętrowo przy użyciu podnoszonych platform. Tego typu nowatorskie konstrukcje parkingu pozwalają zwiększyć liczbę dostępnych miejsc w budynkach, ponieważ na powierzchni jednego standardowego miejsca parkingowego można zaparkować co najmniej dwa samochody. Projekt tego typu to mniejszy koszt i czas realizacji niż w przypadku parkingów wielopoziomowych. Konstrukcja takiej platformy opiera się na zaawansowanym dźwigniku, który jest podnoszony po zaparkowaniu na nim samochodu.
Dwa dodatkowe metry wysokości parkingu podwajają liczbę miejsc parkingowych na całej powierzchni parkingowej bez potrzeby budowania kolejnego piętra parkingu wielopoziomowego.
Minusem takiego rozwiązania jest to, że zarówno zajęcie, jak i opuszczenie miejsca na platformie jest zależne od wolnego miejsca pod nią. Dlatego korzystanie z takiego rozwiązania najlepiej sprawdzi się np. w biurowcach, w których kierowcy opuszczają parking o tej samej porze.
Parking podziemny
Parking podziemny to parking budowany w piwnicy budynku lub pod ulicą. Jest to świetne rozwiązanie na ograniczoną powierzchnię parkingową na terenach silnie zurbanizowanych (jak centrum dużego miasta), gdzie jest mało dostępnej przestrzeni na ulicy. Jednocześnie takie rozwiązanie ułatwia ukrycie niezbyt atrakcyjnego miejsca i może zapewnić większe bezpieczeństwo pieszych. Najważniejszym plusem tego rodzaju parkingu dla kierowców jest ochrona pojazdów przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i bezpieczeństwo pojazdu.
Przy bardzo ograniczonym wpływie na krajobraz miejski, parkingi zamknięte lub podziemne najczęściej lokowane są pod budynkami, takimi jak np. lotniska, galerie handlowe, duże obiekty usługowe.
Opłaty za miejsca parkingowe
Opłaty parkingowe są różne i zależą od miejsca i czasu parkowania samochodu. Najwięcej za godzinę parkowania muszą zapłacić osoby odwiedzające duże miasta. Opłata za korzystanie z parkingu z zasady jest tym wyższa, im bliżej centrum znajduje się parking. Mało kto wie, że przy ustalaniu opłat za parkowanie bierze się pod uwagę 3 strefy. Strefa A to ścisłe centrum miasta, a więc cennik będzie zawierał wyższe opłaty za postój. Strefa B zazwyczaj znajduje się poza ścisłym centrum, co widoczne jest w nieco niższych opłatach. Zdecydowanie najtańsze jest parkowanie w strefie C, jednak zniechęcać do tego może duża odległość od ścisłego centrum miasta. Wyjątkiem od reguły strefowości jest Warszawa, gdzie brak podziału na strefy narzuca identyczne opłaty bez względu na umiejscowienie parkingu.